Sir Ian Holm halálának hírét ügynöke erősítette meg a The Guardian brit napilapnak. A tájékoztatás szerint a Parkinson-kórban szenvedő neves színész kórházban hunyt el pénteken.

A színpadias kezdetek

Ian Holm 1931-ben született, és Londonban nőtt fel. Kezdetben színpadi szerepekben láthatta őt a közönség, 1960-as megalapításától a Royal Shakespeare Company tagja volt, és a társulat egyik vezető színészévé vált. 1965-ben debütált televíziós produkcióban, A rózsák háborúja című sorozatban – amelyet az RSC színpadi sorozata alapján készített a BBC.

Ian Holm
Sir Ian Holm / Fotó: Port.hu

A szériában Gloucester herceget alakította. Harold Pinterrel is dolgozott együtt: Hazatérés című darabjának ősbemutatójában. Lenny szerepét játszotta, amelyért a két évvel későbbi Broadway-produkcióban Tony-díjat is kapott.

Lámpaláztól az Oscar-jelölésig

Színpadi karrierjét az 1976-ban egy súlyos lámpaláz törte meg: az Eljő a jeges című darab egyik előadásán – saját bevallása szerint – egyszerűen összeomlott. Filmes karrierje addig elsősorban kisebb szerepekből állt. Az A nyolcadik utas: a Halálban a tudományos tiszt, Ash szerepe azonban meghozta neki a nemzetközi ismertséget. Ezt követte a Tűzszekerek, amelyért 1982-ben megkapta a Brit Filmakadémia díját, és amelyért a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában Oscar-díjra is jelölték.

A Trónok harca színésze lesz az A Gyűrűk ura sorozat főszereplője

A Trónok harca fiatal Ned Starkját alakító Robert Aramayo is csatlakozott az Amazonra készülő A Gyűrűk ura -sorozat szereplőgárdájához. Mint korábban megírtuk, elég nagy pénzt különít el a streaming-szolgáltató a sorozatra. Tavaly szeptemberben még arról cikkezhettünk, hogy Will Poulter, a Fehér éjszakák színészéé a főszerep. Ő azonban időegyeztetési problémák miatt kiszállt.

Számos filmben láthatta a közönség. Szerepelt Terry Gilliam Időbanditák és Brazil című filmjeiben, Kenneth Branagh V. Henrikében, Franco Zeffirelli Hamletében, a György király című angol történelmi drámában. De láthattuk Luc Besson sci-fijében, Az ötödik elemben és Atom Egoyan Eljövendő szép napok című filmjében.

Sir Ian Holm 1997-ben visszatért Shakespeare-hez a Lear király londoni produkciójában, amelynek címszerepéért Laurence Olivier-díjat kapott. egy évvel később pedig színházi munkássága elismeréseként lovaggá ütötték.

Miután 1981-ben már egy rádiós adaptációban eljátszotta Frodo Bagginst, megkapta Bilbo szerepét Peter Jackson Gyűrűk Ura-trilógiájában. A kultikus filmekből most az Amazon készít sorozatot. Az első részt 1999-ben kezdték el forgatni, és bár A két toronyban nem jelent meg a karaktere, a harmadik részre visszatért, csakúgy mint a Hobbit-trilógia 2012-ben és 2014-ben bemutatott első és harmadik részében. Önéletrajza – amelyben nyíltan mesélt négy házasságáról és számos házasságon kívüli kapcsolatáról – 2004-ben jelent meg.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.