Pablo Picasso lánya, Maya Ruiz-Picasso könyvet írt apjáról, amelyben a festő hozzá és anyjához fűződő kapcsolatát tárja fel.
Picasso eleinte eltitkolta Maya Ruiz-Picasso névre keresztelt lányát és szeretőjét
Pablo Picasso az egykori balerinával, Olga Khokhlovával élt házasságban, amikor 1927-ben a párizsi Lafayette Galériában egy 17 éves lány elbűvölte. A festő 28 évvel volt idősebb a lánynál, de Marie-Thérèse Walter hamarosan érzéki portrék múzsájává vált és leánygyermeket szült neki. A festő mégis továbblépett és a szürrealista fotográfussal és festővel, Dora Maarral kezdte meg életének sokadik szerelmi viszonyát.
Picasso lánya, a ma 84 éves Maya Ruiz-Picasso az apja életében szerepet játszó nőkről és a művészhez való közeli kapcsolatáról beszél egy új könyvben, amelyet lánya, a művészettörténész Diana Widmaier-Picasso szerkesztett. A Picasso and Maya: Father and Daughter (Picasso és Maya: Apa és lánya) című könyv a jövő hónapban jelenik meg, írja a The Guardian.
Ruiz-Picasso szerint apja nagyon érzékien festette meg anyját. Érzéki vonalakkal, kerek keblekkel, nagyon szenvedélyesnek és atletikusnak ábrázolta őt. Az 1931-ben készített Still Life on a Pedestal Table című festményén is a szeretett nőt ábrázolja.
“Egy csendéleten keresztül ábrázolta anyám vonalait az apám, különös tekintettel a melleire, mint gyümölcsökre, akárcsak az egyenes hosszú hajára. Ezekkel az elemekkel fejezte ki apám az érzéseit felé” – fejtette ki a képről Maya Ruiz-Picasso.
Ilyen művek születhettek volna, ha Picasso ismeri a 3D-s nyomtatót
Az idei párizsi divathéthez kapcsolódó Nemzetközi Kortárs Művészeti Vásár (FIAC) apropóján az egyik kiállító, a londoni székhelyű For Art’s Sake megbízta a CR Studiót, hogy készítsék el a termékeik bemutatásához az installációkat. Omaraqil, a művészeti vezető ötlete alapján Pablo Picasso figuratív portréit készítették el, 3D-s szobrok formájában.
Maya létezését, akárcsak az anyjával, Marie-Thérèse-zel való kapcsolatát eleinte titokban tartották. Nem sokkal lánya megszületése után Picasso és Dora Maar kapcsolata kezdett kibontakozni.
Két nő között őrlődött a festőművész
Maya Ruiz-Picasso meglátása szerint, amikor Picasso Marie-Thérèse és Dora Maar között őrlődött, akkor készítette el Marie-Thérèse with Red Beret with Pompom című festményét, amelyben a két nő vonásait egyesítette.
„Az apám fáradhatatlanul rajzolta le, festette le, formázta meg, vagy készített metszetrajzokat anyámról. De ezen a képen kombinálta anyámat és Dora Maart. Anyám szemeit és haját kapta, de az orr és az arcvonások Dora Maart idézik, aki 1936-ban, röviddel a megszületésem után lépett be az életébe” – magyarázza Picasso lánya.
Az örökösök beperelték a norvég kormányt a két Picasso-falfestmény megmentéséért
A nagy kiterjedésű falfestmények utóélete sosem egyszerű történet. Banksy graffity-jeit rendszeresen lefestik, átfirkálják. Olykor viszont nem is olyan apró csodák bukkannak fel újra. Legutóbb pedig a Black Lives Matter mozgalom kapcsán a rasszista emlékműveket elsöprő népharag miatt kellett több alkotás sorsáról dönteni az Egyesült Államokban.
A könyv minden bizonnyal kritikákat fog kapni azért, amiért Walter és Picasso kapcsolatát pozitívan mutatja majd be. A Metoo-mozgalom fellángolása után Picasso nőkhöz való viszonyát újra kell értékelni, de ez semmit sem von le alkotásainak művészi értékéből.
Ruiz-Picasso a könyvében több szívmelengető pillanatot is felidéz, hiszen apja számos alkalommal festette le őt is.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Az asztalnál ültünk és hirtelen meg akarta örökíteni a pillanatot. Azt mondta nekem, ne mozduljak és elrohant, hogy keressen papírt, ceruzát és egy táblát vagy jegyzetfüzetet[/perfectpullquote]
– emlékszik vissza a nő.
1938-ban festette le a még kisgyerek Ruiz-Picassot a First Snow (Első hó) képen. „Azon a napon tettem meg az első lépéseimet… kicsi rózsaszín csizmát viseltem akkor, amit apám egész életében őrizgetett”.
Felidézte azt is, hogy amikor lefestette őt, apja arra kérte, hogy ne mosolyogjon. Emellett kiemelte Picasso kiváló humorérzékét is. Felidézte azt is, amikor a háború alatt játékokat készített neki. Marie-Thérèse Walter 1977-ben Picasso halála után négy évvel önkezűleg vetett véget életének.