Az ágazat képes rugalmasan alkalmazkodni
Jelentős bevételkiesést szenvedtek idén a világ nagy aukciósházai a hagyományos nyilvános árverések elmaradása miatt az elmúlt kilenc hónapban, ennek ellenére 2020-as eredményeik azt jelzik, hogy az ágazat képes rugalmasan alkalmazkodni. Bár még hátravan néhány nagyobb aukció, a Sotheby’s idei bevétele már meghaladta az ötmilliárd dollárt. 2019-hez képest ez 16 százalékos, 800 millió dolláros bevételkiesét jelent – adtahírül az Artnet. A Christie’s 4,4 milliárd dollár bevételről adott hírt, ami 25 százalékos csökkenés az előző évihez képest, amit főként a hagyományos aukciók elmaradásával és a koronavírus-járvány okozta műtárgyeladási kedv csökkenésével magyaráztak a szakértők.
Bánki Ákos: Festés közben nem érzek semmit, mégis azokban a percekben éltem igazán
Rég készült Bánki Ákos festőművésszel úgy interjú, hogy valóban róla szólt, nem pedig egy projektről, amit éppen menedzsel. Most mindenre kitértünk, amire csak tudtunk az elérhetetlen festőktől kezdve az új sorozatain át a művészekből lett vendéglátósokig.
Kapcsolódó cikk
Mindkét aukciósház jelentős aukciós bevételkiesésről számolt be: a Sotheby’s teljes bevételéből 3,5 milliárd dollárt tettek ki az aukciók, ami mintegy 30 százalékos csökkenés tavalyhoz képest. A Christie’s hagyományos élő aukciós bevételei idén 2,8 milliárd dollárra rúgnak, ami több mint 40 százalékos csökkenés az előző évhez képest.
A neves aukciósházak úgy vélik, hogy a csökkenés főként annak a számlájára írható, hogy elmaradtak idén a magas áron kínált tételek. Idén csak két mestermű cserélt gazdát nyilvános aukción 25 millió dollárnál drágábban, míg 2019-ben kilenc ilyen volt.
Sok aukció zajlott zárt ajtók mögött, a Sotheby’s 1,5 milliárd dollár forgalmat ért el a privát aukciókon, ami 50 százalékkal több 2019-nél, a Christie’s 1,3 milliót, ami 57 százalékos növekedés tavalyhoz képest.
Dolármilliós tételek cseréltek gazdát
A legdrágábban eladott műtárgyak között van Francis Bacon Triptichonja, amely júniusban kelt el 84,6 millió dollárért a Sotheby’s-nél. Egy 1610-ben készül kínai tekercsfestményéért, Wu Bin tájképéért 76,6 millió dollárért fizettek egy pekingi árverésen. Roy Lichtenstein aktképe, a Nude with Joyous Painting 46,2 millió dollárért cserélt gazdát a Christie’s-nél. David Hockney kaliforniai tájképe, a Nichols Canyon 41 millió dollárért kelt el a Phillips New York-i árverésén.
A becsült ár csaknem négyszereséért, 41,8 millió dollárért cserélt gazdát egy ritka, 700 éves kínai tekercsfestmény, Ren Renfa (1255-1327) két méter hosszú alkotása a Sotheby’s árverésén Hongkongban. Cy Twombly Untitled című soroztáért 38,7 millió dollárt fizettek októberben Christie’s árverésén.