Ezért is kell kiemelt figyelmet fordítanod az ellenük történő védekezésre, amelyhez nagy segítséget nyújthat az Isapetnél kapható kullancs elleni szerek egyikének használata. Ami minket illet: a havonta közvetlenül a macska nyakára vagy a lapockái közé cseppentett Spot-on készítmények bizonyultak a leghatásosabbnak. Nagymértékben megakadályozták a kullancscsípést, illetve elpusztították a kullancsot, amikor megcsípte a macskát, még mielőtt továbbadta volna a kórokozókat.
Fontos a rendszeres ellenőrzés
Ha biztosra szeretnél menni, akkor tanácsos naponta egy alapos ellenőrzést is tartani, hiszen az ördög nem alszik. A simogatás jó alkalmat biztosít arra, hogy az egész testét górcső alá vehesd. A fejének, a nyakának, a füleinek, a hasának és a belső comb területének szentelj kiemelt figyelmet, mivel ezeket a részeket a kullancs kifejezetten szereti!
Ha netán találnál egyet, legyen az akár pár milliméteres vagy egészen cseresznyemag nagyságú, attól függően, hogy mennyire szívta meg magát, fontos, hogy minél hamarabb eltávolítsd!
A kullancs helyes eltávolításának menete
Ehhez először is szükség lesz egy kullancscsipeszre vagy horogra, amelyet olyan közel kell helyezned hozzá, amennyire csak lehetséges. Arra viszont mindenképpen figyelj, hogy nehogy közben összenyomd a kullancs testét!
Majd fogd meg a fejét, és húzd ki egy lassú, egyenletes és egyenes mozdulattal! A tévhitekkel ellentétben ugyanis nem feltétlenül szükséges elforgatni a csipeszt a parazita eltávolításához. Persze, ha neked egy enyhe csavaró mozdulat segítség, akkor természetesen nyugodtan alkalmazhatod.
Abban az esetben, ha mindent jól csináltál, akkor az egész kullancs kijött a macska bőréből, amit fontos, hogy gondosan megsemmisíts, nehogy a későbbiekben más áldozatot is találjon. De akkor sincsen probléma, ha nem sikerült egészben eltávolítani, mivel normál esetben a bent maradt fejet beborítja a seb varja, és az ezzel együtt leesik majd.
Figyeld a csípés állapotát!
Ha a kullancscsípés nyoma elkezd bepirosodni, a cicád bágyadtá válik, illetve az étvágya is lecsökken, akkor az azt jelezheti, hogy megbetegedett. A parazita ugyanis nemcsak a kedvenced vérét szívja ki, hanem bizonyos esetekben veszélyes betegségeket is hordozhat – a leggyakoribb a Lyme-kór, az anaplazmózis és a babézia.
Azt viszont mindenképpen szeretnénk hozzátenni, hogy a kutyákkal ellentétben a macskák szerencsére sokkal ritkábban fertőződnek meg. Persze ettől még nem árt az óvatosság: ha ezekre utaló jeleket tapasztalsz, akkor irány az állatorvos!