Nincs is károsabb annál, mint amikor egy világjárvány idején, otthonról ki se mozdulva csak a (rém)híreket frissítgetjük a képernyőn. Egyedül, mindenkitől távol szorongás és depresszió hatalmasodhat el rajtunk a kialakult helyzet miatt. Azonban a napokban reményt adó üzenetek és művészi alkotások is megjelentek az interneten.
Mert az élet megy tovább
A koronavírus következtében emberek millió kénytelenek otthon maradni és elütni üres perceiket. Ugyan legtöbben mindent megteszünk a saját és mások védelme, egészsége érdekében, sokunknak nehéz lehet aktívan kitölteni a ránk szakadt szabadidőt. Ilyenkor eshet meg, hogy egész nap begubózva frissítgetjük a képernyőn a híreket, amik legtöbbször igen aggasztóak.
Ugyan a művészeti élet is megcsorbult az országokon végigsöprő világjárvány miatt – tekintve, hogy több múzeum is bezárta kapuit, elmaradnak a rég várt fesztiválok és divatbemutatók –, az alkotók a nehéz időkben is képesek reményt pumpálni a társadalomba.
A főleg az Instagramon napvilágot látó alkotások felhívják a figyelmünket többek között arra, hogy a karantén alatt is ugyanúgy virágzik a tavasz, valamint hogy, a mentális egészségünk megőrzése ugyanolyan fontos, mint a rendszeres és precíz kézmosás.
David Hockney a közösségi oldalán tett közzé pár iPaden rajzolt alkotását, amit a dán Louisiana Museum of Modern Art is megosztott. A nárciszokat ábrázoló festmény igazi fellélegzésként hathat a sajtóorgánumokból áradó járvánnyal kapcsolatos hírek után.
https://www.instagram.com/p/B96O0DHgvmo/
Wolfgang Tillmans egy sokkal konkrétabb üzenetet közvetített az internet immáron megnövekedett felhasználói felé. Szerinte a mentális egészség is karbantartásra szorul az olyan krízishelyzetekben, mint egy világjárvány, egy gazdasági válság, egy önkéntes, esetleg hatóságilag elrendelt karantén. Tillmans pozitív mantrákat közzétéve javítana az emberek közhangulatán.
The new mantra now: Keep your distance — You protect me — I protect you — 150 cm / 1 meter 50 — 5 feet — 2 arm lengths — —- Please share — — and remember to protect your doctor: Only go when you really have to. #keepyourdistance #150cm6feet2armlengths #youprotectmeiprotectyou #tulips #hotdoctors #wolfgangtillmans
No Description
Fontos az is, hogy a tájékoztató jellegű hírek mellett ne csak a negatív eseteken, de az esetleges javuláson is legyen némi hangsúly. Ai Weiwei ezért pozitív híreket kezdett megosztani Instagramán odalán. Többek közt azt is, hogy Wuhanban az egyik a koronavírusban szenvedők ellátásért kialakított kórházat a napokban zárták be. A csökkenő esetszám az országban ugyanis némi reményt adhat azoknak, akik még csak most esnek át a legnagyobb megpróbáltatásokon.
Technológia értünk
Szükség idején, a felkavaró érzelmek kavalkádjában igazán eredeti és empatikus alkotások születhetnek. Ólafur Elíasson művész a napokban arra is kitért, ilyen válsághelyzetekben milyen jelentős szerepe van a technológiának, ami minden negatív hatása ellenére lehetőséget biztosít a kapcsolattartásra és a válsághelyzetek orvoslására.
[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A szociális távolságtartás és izoláció idején, hogyan találhatnánk módot arra, hogy közösségben, vagy ahogy Sherry Turkle szociólogus fogalmaz, “együtt egyedül” legyünk? [/perfectpullquote]
– teszi fel a kérdést Ólafur Elíasson. A művész szerint a felvetett probléma megoldására a technológia különösen jól szolgál. Az internet most nemcsak az információknak, de a reményt adó alkotásoknak és a pozitív üzeneteknek is a melegágya lehet.
A művész közösségi oldalán több ismert alkotó munkáját és reményteli gondolatát is megosztotta, mint Marina Abramovic, Ulay és René Magritte.
Így néz ki a karanténmagány Edward Hopper festményein
Vannak olyan ritka és olykor megrázó helyzetek, amikor a világ megszokott, kényelmes működése egyszerűen felborul. Egyik napról a másikra elbocsátanak a munkahelyünkről, hirtelen az asztal felé görnyedve találjuk magunkat, amint épp a félretett tartalékainkat számolgatjuk és harcolnunk kell az utolsó csirkemellért is a boltokban.
A művészeti szereplők tehát igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a nehéz időszakokban támogassák a tartalomfogyasztókat és emlékeztessenek mindenkit arra, hogy ebben senki sincs egyedül. Mindenki elszenvedi a koronavírus által generált nehézségeket. A múzeumok ugyan a legtöbb országban már bezártak, mégis lehetőséget biztosítanak virtuális sétákra az alkotások közt, hogy a művészetben elmélyülve enyhíthessük fájdalmainkon. A közéleti szereplők pedig további tanácsokkal segítenek a nehéz időszakokban. Mi több, vannak olyanok is, akik már az unalom biztos ellenszerét is megtalálták a karantén idejére.