Nemrég megnéztünk az Edinburgh Fringe Festivalon, a Recircquel társulat Paris de Nuit című előadását, amely baromira erős értékelést kapott. Vági Bencével, az előadás művészeti vezetőjével beszélgettünk, akitől most kulisszatitkokat is megtudhattunk.
ContextUs: Miért Edinburgh?
Hét éve jártam először a városban, akkor láttam életemben először újcirkuszt, ez adta az ötletet, hogy otthon is meg lehetne próbálni.
ContextUs: Akkor ez valamiféle művészi „visszafizetés”?
Nem, az Assembly Festival „levadászott” minket, meghívtak a kiemelt programjaik közé.
De azért jó visszatérni, főleg, hogy nagyon jól fogadják a nézők az előadást.
A kritikusok is, eddig van négy ötcsillagunk és négy négycsillagunk, úgyhogy fifty-fiftyre állunk.
ContextUs: Milyen volt a vizes vébé záróünnepségéről belecsöppeni a Fringe-be?
Gyors. Héthetes próbaidőszak után léptünk fel Budapesten, a Papp László Sportarénában, hazamentünk pakolni, és másnap repültünk Edinburgh-ba.
Ez annyira nem szokatlan, rengeteget utazunk, többet, mint a Fesztiválzenekar.
Turnéztunk már Oroszországban, Európát bejártuk Újvidéktől Párizsig, ezzel az előadással pedig részt vettünk a világ egyik legnagyobb cirkuszi fesztiválján is, Bogotában. Tulajdonképpen a harmadik turnéévünkben vagyunk.
ContextUs: Kellett-e külön készülni a Fringe-re?
Igen, az időkorlát miatt egyórásra kellett a produkciót rövidíteni, de így is teljes élményben lehet része a közönségnek. A Brassaï-képek a maguk fülledt erotikájával, a francia főváros bordélyházainak, melegbárjainak szereplőivel együtt, ebben a változatban is megelevenednek. Annyi különbséggel, hogy a fotóművész modelljei sokkal idősebb, amorf alakok. A csapat artistái huszonhárom évesek, mindannyian tökéletes testtel.
ContextUs: Kik alkotják a társulatot?
A Baross Imre Artistaképző végzőseiből verbuválódtak, a kezdeti időszak nehéz is volt, mert át kellett képezni őket, nagyon kötöttek voltak. Imádom a hagyományos cirkuszt, de valamiféle pozitív nyomással igyekszünk rávenni őket, hogy nyissanak az új irányzatok felé is. Egyelőre úgy tűnik, hajlandóak a képzés megreformálására.
ContextUs: Mi a helyzet a magyarországi fellépésekkel?
Egyre ismertebbek leszünk, öt éve mi voltunk a húszéves Sziget line-upjának felütése, mára a MüPa állandó fellépőivé léptünk elő, és a közönség is kezdi értékelni a munkánkat.
És azt is elértük, hogy az NKA-nál most már lehet pályázni külön cirkusz-kategóriában is, ez azért óriási előrelépés a különböző társulatok finanszírozásának területén.
ContextUs: Mik a tervek, vágyak az elkövetkezendő évekre?
Szeretnénk tovább fejlődni, pihenőidőnkben (értsd: két turné között – a szerk.) színészmesterség-, ének- és zeneórákra járunk az elengedhetetlen gyakorlás mellett. És azért még jócskán vannak fehér foltok a térképen is – az Egyesült Államok például. De mindenképpen szeretnénk eljutni Ausztráliába és Új-Zélandra is.
CV
A Sir Paul McCartney alapította és patronálta Liverpool Institute for Performing Arts koreográfus-rendező szakán szerzett diplomát Vági Bence, ahol tanulmányai során a kabarék és a varieték iránti fokozódó érdeklődése és kutatásai vezették el a cirkusz addig általa kevésbé ismert világához.
A zenés és a táncszínház esztétikai alapjairól indulva új nyelvet teremtett a nagy hagyományokkal rendelkező és méltán világhírű magyar cirkuszművészetben. A kimagasló technikával rendelkező artistákat a tánc-, a zene- és a színházművészet világába bevezetve egyedi, közép-kelet-európai újcirkusz-stílust hozott létre.
A 2012-ben alapított Recirquel társulat ez idáig négy egész estés előadást állított színpadra: 2013-ban a Cirkusz az Éjszakában, 2014-ben A Meztelen Bohóc és a Párizs Éjjel című előadásokat, 2015-ben pedig a Non Solus-t.
Vági Bence társulatát és produkcióikat egyre nagyobb nemzetközi figyelem is kíséri: oroszországi szereplésüket sikeres dél-franciaországi, szerbiai és hollandiai turné követte, mely alapján meghívást kaptak több európai, dél-amerikai és keleti országba.
Rendezései:
Obsecenes – Tales of a Cabaret / Liverpool,
Fekete Katalin: Só és Cukor / Merlin,
Ma a tiéd vagyok, Kapócs Zsóka Karády estje / Mikroszkóp Színpad,
Vági Bence: Toyboyz / Sziget Fesztivál,
Vági Bence: Recirquel / Sziget Fesztivál,
Vági Bence: Cirkusz az Éjszakában / Budapesti Tavaszi Fesztivál 2013,
Vági Bence: A Meztelen Bohóc / Budapesti Tavaszi Fesztivál 2014,
Vági Bence: Párizs Éjjel, CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál 2014,
Vági Bence: Non Solus, CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál 2015.