Péli Tamás alkotása 10 évig lefedve állt a múzeum folyosóján a közönségtől elzárva
A BTM és az OFF-Biennále Budapest együttműködésében létrejött kiállítás célja, hogy Péli Tamás Születés című pannója (fára festett táblaképe) bekerüljön a nyilvános, a beszélgetések és értelmezések során létrejövő közösségi térbe – közölték a szervezők az MTI-vel szerdán.
Mint a közlemény felidézi, a roma teremtésmítoszt, a magyar-roma történelmet és a magyar-roma értelmiség formálódását egybefűző, romák és magyarok közösségét ábrázoló mű áprilisban érkezett a BTM Vármúzeumba. Tábláit egy hét akklimatizálódást követően a múzeum restaurátorai kicsomagolták és részlegesen restaurálták. Ezzel párhuzamosan épült fel az a hatalmas, Kaszás Tamás képzőművész által megtervezett installáció, amelyre a festmény felkerült.
A 41 négyzetméteres pannót Péli Tamás a Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács megrendelésére készítette, és 1983-ban fejezte be tanítványai, köztük Szentandrássy István közreműködésével.
A Születés az egykori tiszadobi Andrássy-kastélyban működő, Gyermekváros néven ismert gyermekotthon ebédlőjének falára került, majd a kastély rendezvényhelyszínné alakítása során, 2011-ben eltávolították és négy darabra bontva a nyíregyházi Jósa András Múzeumba szállították. A múzeum folyosóján állt 10 évig lefedve, biztonságos körülmények közt, de a közönségtől elzárva – emlékeztet a közlemény.
Történelmi allegória, melynek középpontjában a roma nép megálmodott eredetmítosza áll
Péli Tamás festménye műfaját tekintve történelmi allegória, ábrázolásában történeti és mitikus elemek ötvöződnek. Központi motívuma a roma nép megálmodott eredetmítosza: Káli istenasszony, a roma ősanya felmutatja elsőszülött gyermekét, az újonnan született első cigányt, Manust a lovon ülő istenségnek.
A gigantikus alkotás tehát egy nép, egy történelmi elbeszélés és egy kultúra formálódását jeleníti meg, ennek a háromszoros teremtésnek a manifesztációja. S mivel a roma és magyar elbeszélések értelemszerűen egymásba fonódnak, egymást feltételezik, a művet annak szerteágazó rétegeivel és tanulságaival együtt közösen “hordjuk ki” – magyarázza a kiállítás címét a BTM.
Péli Tamás Születés című munkája szeptember 26-ig látható a BTM Vármúzeum Barokk csarnokában.
Belgium visszaadja Lovis Corinth Virágok festményét, amit nácik loptak el
A Virágok (Blumenstilleben) című csendéletet a náci Németország kulturális javak Európa-szerte megszervezett elkobzását végző egysége rabolta el egy Németországból Angliába menekülő zsidó házaspártól.