Írók a kulturális örökségért
Dublin önkormányzata zöld utat adott annak az elképzelésnek, hogy James Joyce híres novellájában, a The Deadben szereplő házat átalakíthassák turistaszállóvá, írja a The Guardian. A határozat ellen egy tiltakozó csoport is fellépett, akikhez híres írók, többek közt Sally Rooney , Colm Tóibín és Edna O’Brien is csatlakoztak.
A helyiek által a Halott házának nevezett ingatlan 1775-ben épült, és egykoron az író nagy-nagynénjei laktak a Dublin belvárosában a Liffey folyó partján álló házban. Itt játszódik a szerző 1914-ben írt híres novellája, a The Dead, amelyet a műfaj remekművének tartanak.
Az Európai Tanács új szabályokat hozott a kulturális örökségekre
Az Európai Tanács szeretné megakadályozni a kulturális örökségek illegális behozatalát az EU-ba.
Kapcsolódó cikk
Az önkormányzat 2017-ben átengedte az ingatlan megvásárlási jogát két magánbefektető számára, akik 650 ezer eurót fizettek az épületért. Tavaly kerültek napvilágra a tervek, miszerint a befektetők egy 54 szobás turistaszállót kívánnak létrehozni az épület falain belül. Ezután rövid időn belül 99 író, köztük Rooney, O’Brien, Ian McEwan és Salman Rushdie levélben tiltakoztak a tervek ellen. Tóibín egy külön passzusban jelezte, hogy a fejlesztés „Írország kultúrtörténetének egy lényeges részét tenné tönkre”.
Írország kulturális örökségvédelmi hatósága is tiltakozott, mondván, „ellehetetlenítik és elértéktelenítik a világörökség részét képező városrészt, amiért az Unesco az irodalmi városok közé is felvette az ír fővárost”.
Dublin annyi szállodát és turistaszállót építhet, amennyit csak akar, de ha továbbra is semmibe veszi és lerombolja egyedülálló kulturális örökségét, akkor pont a város szívét pusztítja el. Így nem marad itt semmi, amiért érdemes lesz felkeresni a külföldieknek, és ami miatt maguk a helyiek szerethetnék a városukat
– írta az Irish Times-ban John McCourt, Joyce egyik szakértője.
Romhalmaz szentélyként vagy felújított turistaszálló
Múlt hét pénteken az önkormányzat kiadta az ingatlanra szóló tervezési engedélyt. Az abban leírtak szerint az ingatlan jelenleg aggasztó állapotban van, és a tervezett fejlesztés a lehető legjobb módja annak, hogy biztosítsák hosszú távú megóvását.
A kulturális vandalizmust kiáltók, az irodalom templomának megszentségtelenítéséért aggódók csupán azt felejtik el, hogy az épület borzasztó lepusztult állapotba került egy évszázadnyi elhanyagolás után. Mivel nem volt gazdája az ingatlannak, a tető széttöredezett, illegális lakásfoglalók költöztek be, és az egész épület majdnem teljesen leégett az 1990-es évek közepén keletkezett tűzvészben
– írta a tavaly novemberben az Observer riportere a helyszín bejárása után.
Kapcsolódó cikk
McCourt azt nyilatkozta a Sunday Times-nak, hogy a tiltakozók megfellebbezik a határozatot.
„Irodalmi örökségünk építészeti emlékének tönkretétele csak azért, hogy egy újabb szálláshelyet építhessenek a világjárvány alatt, túlmegy minden határon” – mondta az irodalmár a tiltakozók nevében.