A múlt héten néhány napra zárva volt a párizsi Louvre a koronavírus-járvány miatt. Azonban a hét elején, szerdán ismét megnyitotta kapuit.
Veszélyt jelentett a dolgozók egészségére a járvány
Szerda délben ismét kinyitott a párizsi Louvre, a világ leglátogatottabb múzeuma, amely az elmúlt napokban azért volt zárva, mert a koronavírus-fertőzéstől félő alkalmazottak úgy döntöttek, hogy élnek azon törvény adta jogukkal, miszerint megtagadhatják a munkát, ha a munkavégzés “súlyos és közvetlen veszélyt jelent az életükre vagy az egészségükre”.
Az újranyitást a múzeum előtt reggel óta várakozó turisták tapssal fogadták.
Az igazgatóság közleménye szerint a dolgozóknak az új típusú koronavírus franciaországi terjedése miatti “jogos félelmei” kapcsán a múzeum vezetősége hangsúlyozza, hogy “legfőbb prioritása az alkalmazottak és a látogatók biztonságának szavatolása”. Ugyanakkor arra is emlékeztettek, hogy “az illetékes hatóságok a jelenlegi helyzetben a múzeumok nyitva tartását ajánlják”.
A közleményben az igazgatóság azt is jelezte, hogy a már eddigi intézkedéseken túli továbbiakat léptettek életbe, de azokat nem részletezte.
Csak bankkártyával lehet fizetni
A The New York Times azt írja, hogy szerda napközben egyszer csak minden különösebb bejelentés nélkül megnyitották a múzeum kapuit, és az órák óta reménykedve sorban álló embereket elkezdték beengedni az épületbe.
Mint ahogy azt Andre Sacristin, a Louvre szakszervezetének egyik képviselője elmondta, a múzeum vezetősége, orvosa és a munkavállalók képviselői kedden találkoztak, hogy megoldást találjanak a helyzetre, és megállapítsák, hogy milyen szintű óvintézkedés szükséges ahhoz, hogy az alkalmazottak ne legyenek kitéve fokozott fertőzésveszélynek. Végül erről szerdán sikerült megállapodniuk.
A Dior összefog a Louvre-ral, hogy megmentsék a Tuilériák kertjét
A Tuilériák kertje a párizsiak és a városba látogató turisták szemében egyaránt nagy népszerűségnek örvendő közpark. Az olasz reneszánsz stílusát magán hordozó kertet 1564-ben alakították ki Medici Katalin parancsára. A Tuilériák elnevezés a tetőcserép készítő gyár miatt honosodott meg, aminek a helyére később a Palota épült. A Versailles-i kastély felépülése alatt itt lakott XIV.
Mint Sacristin elmondta, a dolgozók eredetileg azt akarták, hogy felezzék meg a napi látogatók számát, azonban ezt nem fogadta el a múzeum vezetése.
Mint ahogy azt sem engedélyezték, hogy a teremőrök maszkot és kesztyűt viselhessenek, mindössze egy kis üvegnyi kézfertőtlenítőt tarthatnak maguknál.
Azt azonban sikerült elérni, hogy minél kevesebbszer kelljen bármilyen fizikai kontaktusba kerülniük a látogatókkal a múzeum munkatársainak. Ha a látogatók a jegyüket a helyszínen akarják megvásárolni, akkor elsősorban jegyautomaták állnak majd a rendelkezésükre, két pénztár nyitva tart, de készpénz helyett csak bankkártyával lehet fizetni.
Máshogyan fogják felügyelni Leonardo da Vinci Mona Lisáját
A múzeum egyik legnagyobb attrakcióját, Leonardo da Vinci Mona Lisáját is máshogy fogják védeni az elkövetkező időszakban. A világ leghíresebb portréját bemutató teremben hagyományosan hatalmas tömeg verődik össze, az üvegfallal védett festmény előtt vakuk villognak, a kép előtt nagyon lassan és nehezen cirkulál általában a tömeg. Nemrégiben arról is beszámoltunk, hogy 3 napig non-stop látható volt február végén a da Vinci-kiállítás.
Ellopták a Mona Lisa festményt, Jodie Foster lecsapott a témára
Ellopták a Mona Lisa festményt, Jodie Foster lecsapott a témára Egy könyv alapján készül a Mona Lisa-rablást feldolgozó film A Leonardo da Vinci által festett Mona Lisa eltűnése körüli médiacirkuszt és a hajtóvadászat történetét Seymour Reit The Day They Stole The Mona Lisa című könyve dolgozta fel.
A múzeum teremőreinek egyik feladata ebben a teremben éppen az, hogy az emberek között sétálva megakadályozzák, hogy teljesen beduguljon a forgalom.
Azonban most elérték, hogy a koronavírus-veszély miatt ne kelljen a tömegben körbemenniük és figyelmeztetni a látogatókat, hogy haladjanak tovább.
A dolgozókat képviselő szakszervezet egy másik képviselője, Christian Galani azt mondta, hogy véleménye szerint további intézkedések lesznek szükségesek, mert ha a reneszánsz remekművet bemutató teremben több száz ember zsúfolódik össze, akkor nem lehet kizárni, hogy egy esetleges fertőzött továbbadja a vírust. Véleménye szerint szabályozni kell majd a terembe beengedhető látogatók számát.
Franciaországban felütötte a járvány a fejét
A megbetegedések száma a héten gyorsult fel Franciaországban, amely Olaszország és Németország mellett a Covid-19 fertőzés egyik fő gócpontja lett Európában. Az országon belül négy fő gócpontot tartanak nyilván, a fertőzöttek száma meghaladta a kétszázat, négyen meghaltak a betegség szövődményeiben.
A legszürreálisabb ötletek, hogyan védheted magad a koronavírus ellen
A koronavírus napról napra terjed a világban, ezért a WHO globális vészhelyzetet hirdetett. koronavírus ellenszer, koronavírus tünetei
Szombat óta az országban lemondtak minden olyan, zárt térben tartandó rendezvényt – vásárokat, koncerteket, szakmai kiállításokat – amelyeken várhatóan 5 ezer embernél több venne részt, és az iskolák nem szervezhetnek külföldi kirándulásokat. Miután a múzeumokban egy adott pillanatban nincsenek többen ötezernél, jelenleg nem szükséges a zárva tartásuk.