Civil önkéntesektíz éve azért indították el az adománygyűjtést, hogy Mary Wollstonecraftról ne feledkezhessen el az utókor.

Az elfeledett ősfeminista

November 10-én avatták fel a járványügyi előírások betartása mellett Mary Wollstonecraft  szobrát Londonban, írja a The Guardian. Az ünnepélyes esemény előtt civilek tíz éven át gyűjtötték az adományokat. Kezdeményezésüknek és kitartó munkájuknak hála ez az ezüstösen csillogó alkotás az első a világon, amely emléket állít a „feminizmus szülőanyjának”. 

Mary Wollstonecraft Szobor 2
A Felavatott Szobor / Fotó: Jill Mead/The Guardian

„A szobor valószínűleg társadalmi vitát fog elindítani, ami nagyon jó dolog, hiszen éppen ezt tette Mary is egész életében” – mondta a Bee Rowlatt írónő, a kampány vezéralakja, aki szabadidejüket feláldozó önkéntesekkel tudta összegyűjteni a szobor költségét, 143 ezer fontot. A szobrot Nagy-Britannia egyik legkiválóbb, ugyanakkor olykor ellentmondásos szobrásza, Maggi Hambling készítette. A nőalak a feminista szellemiséget testesíti meg, mindemellett eggyel több nőről formázott szobor áll majd Anglia fővárosában, ahol több, mint 90%-ban férfiakról készült alkotások uralják a köztereket. 

Kapcsolódó cikk

A szobrot az észak-londoni Newington Green vársorészben állítják fel, ahol Wollstonecraft élt és tanított nővérével az általuk alapított lányiskolában.

„Az emberek nem is hallottak még Mary Wollstonecraftról, pedig elképesztő élete volt”

– mondta Rowlatt, aki eltökélte, hogy mindent megtesz azért, hogy Wollstonecraft nevét ismét megismerjék.

Wollstonecraft író, pedagógus és filozófus volt – a legfontosabb női filozófusokat összegyűjtő, hiánypótló kötetbe is bekerült. Leginkább az 1792-ben megjelent A női jogok követelése című munkájáról ismerjük, amely a feminista irodalom egyik alapműve, az újkori feminista mozgalom egyik elindítója. Wollstonecraft hírnevét azonban besározták, ellenfelei éveken át tartó karaktergyilkosságot követtek el ellene.

Életének történéseivel, például a házasságon kívül született gyermekével ellene hangolták a közvéleményt. Röpiratokon terjesztettek róla gúnyverseket, a sajtóban élcelődtek rajta, annyira, hogy végül teljesen ellehetetlenítették, senki nem állt ki mellette, és el is tűnt a közéletből

– mesélte Rowlatt.

Az emberi jogokért emelt köztéri szobor

1797-ben, mindössze 38 évesen hunyt el, miután megszülte lánygyermekét, Mary Shelley-t, a Frankeinstein későbbi írónőjét

Kapcsolódó cikk

Rowlatt szerint polarizált társadalmunkban a Wollstonecraftnak emelt szobor különösen aktuális, hiszen az emberi jogokért történő kiállást is jelképezi. Anita Rani televíziós műsorvezető és helyi lakos, aki szintén támogatta a kampányt, elégedetten nyilatkozta, hogy Wollstonecraft végre megkapta azt az elismerést, amit mindig is megérdemelt. 

„Sosem adta fel, mindig másokért harcolt, igazán kemény nő volt, aminek ő maga fizette meg az árát” – jellemezte Rani az első feminista asszonyt. 

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet