Szolláth Dávid irodalomtörténész kapta az idei Mészöly Miklós-díjat, amelyet pénteken adtak át Szekszárdon – közölte a Mészöly Miklós Egyesület ügyvezető alelnöke az MTI-vel.

Mészöly-monográfiájával érdemelte ki az elismerést

Szkárosi Endre elmondta, a díjazott a 2020-ban, a Jelenkor Kiadónál, az író születésének centenáriumán megjelent Mészöly-monográfiájával érdemelte ki az elismerést.

“Magisztrális monográfia a mészölyi életműről, amely mögött tíz évi munka van. Erőteljes, részletgazdag, koherens mű, amely gondosan kibontotta azt a sokféle kontextust, amelyet Mészöly művei magukban hordoznak” – mondta az alelnök. Hozzátette: utoljára 1996-ban Thomka Beátától jelent meg hasonló monográfia, akinek pécsi doktori iskolájában tanult a szerző is.

szollath david meszoly miklos dij 2021
Szolláth Dávid Mészöly-monográfiája alapos elemzés tárgyává teszi az író műveit és irányváltó pályaszakaszait, körültekintően vizsgálja történeti és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódásukat / Fotó: Máté Péter / Jelenkor

Szolláth Dávid irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének munkatársa, a Jelenkor című folyóirat korábbi szerkesztője 1975-ben született Kecskeméten.

Doktori disszertációja A kommunista aszketizmus esztétikája címmel a Balassi Kiadónál 2011-ben jelent meg, Bábelt kövenként címmel 2019-ben láttak napvilágot irodalomtörténeti esszéi. Tagja volt annak a csoportnak, amely 2012-ben újra lefordította James Joyce Ulysses című regényét.

Szolláth Dávid műve körültekintően vizsgálja történelmi és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódást

Kiadójának ajánlása szerint Mészöly-monográfiája alapos elemzés tárgyává teszi az író műveit és irányváltó pályaszakaszait, körültekintően vizsgálja történeti és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódásukat, és a mészölyi hagyománynak a kortárs magyar irodalmi folyamatokra, szerzőkre gyakorolt hatását is igazolja.

A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán, Szabó Róbert Csaba és Lábass Endre, Szvoren Edina és Csabai László kapta meg a díjat.

Az egyesület idén is odaítélte a Mészöly Miklós-emlékplakettet, amelyet ezúttal Ablonczy Anna kapott Mészöly Miklós felesége, Polcz Alaine író (1922-2007) hagyatékának gondozásáért.

Szolláth nemrég az Artisjust-díjat is kiérdemelte a szóban forgó monográfiával tanulmány kategóriában.

Kapcsolódó cikk

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet