Az érző gépek mestere
Alan Rath, a San Francisco környékén található Bay Area úttörő szobrászművésze október 27-én, 60 éves korában elhunyt, írja az ArtNews. A San Francisco-i Hosfelt Galéria kurátora szerint halálának oka a szklerózis multiplex egyik ritka formája volt.
A ’80-as évek elejétől kezdve olyan mozgó szobrokat készített, amelyket az általa tervezett szoftverek működtettek. Robotszerű szobrain gyakran megjelentek számítógép által animált testrészek, mint például mozgó szemek vagy tátogó szájak.
A bejegyzés megtekintése az InstagramonIf you haven’t seen the Alan Rath exhibition at the ICA it closes Sunday 💔 #alanrath
Christine Koppes (@christinekoppes) által megosztott bejegyzés,
Ez is azt példázza, mennyire foglalkoztatta az emberi természet, a mechanika és a technológia közötti kapcsolat. Az 1992-ben készült Vanity (Hiúság) című szobrában például egy beépített elektronikával rendelkező tükrös szekrény ajtaján egy animált férfiarc néz vissza.
Meghalt Jack Youngerman képzőművész
Második világháborús veteránként Párizsban tért vissza a festészethez. Energikus, élettel teli képei jól kifejezték állandó kísérletezőkedvét és újdonságkeresését.
Kapcsolódó cikk
„Minél többet tudunk az emberről, annál inkább azt látjuk, hogy gépek vagyunk. Minél többet tudunk a gépekről, annál inkább azt látjuk, hogy fejlődnek, egyre bonyolultabbakká válnak, mintha a természetes evolúciós folyamatot utánoznák, egészen addig, amíg érezni nem lesznek képesek” nyilatkozta 2001-ben a San Francisco Chronicle-nek.
A villamosmérnök és a szobrászművész ötvözete
Rath 1959-ben született Cincinnatiban. 1982-ben diplomázott a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) villamosmérnök karán, ahol a német kinetista művész, Otto Piene nagy hatással volt rá Alexander Calder, David Smith és Robert Moog, az analóg szintetizátor feltalálója mellett.
Az egyetem után rövid ideig villamossági tervezőként dolgozott, majd visszatért a képzőművészethez. 1983-ban költözött a Bay Areába, ahol rövid idő alatt ismertté váltak művei.
1988-ban elnyerte a Nemzeti Művészeti Alapítvány ösztöndíját, és 1991-ben szerepelt a Whitney Biennálén, ahol a kortárs kezdő művészek kapnak lehetőséget New Yorkban kiállítani.
Tavaly a San Jose Kortárs Művészeti Intézet retrospektív kiállítást rendezett alkotásaiból. Ma többek közt a San Francisco-i Modern Művészeti Múzeumban, a Los Angeles Megyei Múzeumban, a San Jose Képzőművészeti Múzeumban, a Berkeley Képzőművészeti Múzeumban találkozhatunk alkotásaival.
A bejegyzés megtekintése az InstagramonMarcelo Llobell (@marcelollobell) által megosztott bejegyzés,
Néhány napja egy szintén úttörő hatással bíró képzőművész, a marokkói Mohamed Melehi is meghalt. Augusztusban pedig a 99 éves Lucita Hurtado festőművész hunyt el.