Rembrandt nem aratott osztatlan sikert a festmény elkészültekor
A világ egyik leghíresebb festője, Rembrandt egyik leghíresebb képe, az Éjjeli őrjárat egészen mostanáig csonkán várta a csodálóit. Most viszont mesterséges intelligencia segítségével sikerült kipótolni a hiányzó részeit, így az amszterdami Rijksmuseum egyik főattrakciójának számító festményt teljes pompájában lehet már megtekinteni – írja a BBC.
A festmény híres arról, hogy mennyire hatalmas, 4 méter magas és 4,5 méter széles, több mint 300 kilót nyom, de arról is, hogy mennyire tökéletesen mutatja be Rembrandt stílusát. Kezdve a drámai, érzelemdús emberábrázolástól a szokatlan beállításokon át a mesteri fényhasználatig.
A gigantikus alkotás az elkészültekor viszont nem aratott osztatlan sikereket.
Az amszterdami muskétásközpont megrendelésére készült, a terv az volt, hogy szép, formális, tablószerű módon ábrázolja majd a muskétásokat. Ehhez képest Rembrandt egy teljesen hétköznapi, viszont nagyon jól leíró jelenetet választott ki a muskétások bemutatására: bevetésre indulnak a katonák.
Az Éjjeli őrjáratból fennmaradt egy kicsi, korai kópia
Aztán az évek alatt annyira leromlott az állapota, hogy megkapta az Éjjeli őrjárat nevet, ami azután is rajta maradt, hogy a mű megtisztításakor derült ki, hogy valójában a jelenet napközben játszódik. Sőt, az látható rajta, hogy egy sötét udvarból a tűző napra lépnek ki a katonák.
Két Rembrandt-festményt akartak ellopni a műcsarnokból, de lebuktak a tolvajok
Két alkotás a galéria tulajdona, a többit a párizsi Louvre és az amszterdami Rijksmuseum adta kölcsön.
Kapcsolódó cikk
Tavaly májusban egyébként a Risksmuseum online elérhetővé tette minden eddiginél nagyobb felbontásban az Éjjeli őrjárat festményt. A szóban forgó remekművet három évvel ezelőtt restaurálták, ráadásul a látogatók szeme láttára.
A múzeum pincéjében találtak meg egy új Rembrandt-festményt, amit korábban hamisnak is hittek
Egy kitartó kurátor inkább hitt a saját megérzésének, mint a Rembrant-ügyekben illetékes legfőbb szerv szakvéleményének.