Botticelli, a reneszánsz ember
Nagyszabású Sandro Botticelli-kiállítást rendez jövőre a párizsi Musée Jacquemart-André, amelyre a reneszánsz mester számos híres festményét várják Amerikából és Európából, írja a The Art Newspaper.
A 2021. szeptember 10-2022. január 24. között megtartandó kiállításon a látogatók megtekinthetik az egyébként a Louvre-ban található A Szűz és a Gyermek (1467-70), a Cincinnati Szépművészeti múzeumból érkező Judit visszatérése (1469-70), valamint az amszterdami Rijksmuseum gyűjteményéből a Judit elhagyja Holofernész sátrát (1495–1500) című festményeket.
Remélhetőleg minden mű időben megérkezik Párizsba, és nem veszik el, mint az egyik értékes Botticelli-Madonna.
Kiderült, hogy nem másolat volt a Gránátalmás Madonna, hanem Boticelli, az olasz reneszánsz mester eredetije
Nyilvánosságra hozták, hogy mégsem volt hamis a remekmű.
Kapcsolódó cikk
Pierre Curie, a kiállítás egyik kurátora elmondta, hogy a legtöbb képet közgyűjteményekből kapják kölcsön. Érkeznek olyanok is, például Romániából, amelyek egyébként nem könnyen hozzáférhetők.
A kiállítás nem csak önálló művészként mutatja be Botticellit, hanem a vállalkozói, tervezői és festőműhely-vezetői oldalát is kiemeli. Botticelli ugyanis az egyik nagy kreatív tervezőstúdiót vezette Firenzében, amely nem csak festményeket készített, hanem hímzősablonokat, intarziákat, nyomatokat gyártott és világítástervezéssel is foglalkoztak.
A tárlat bemutatja, hogyan tudott egyszerre önálló, képzőművészeti értékkel bíró festményeket festeni, az egyedi megrendeléseket vagy sorozatban különböző eladásra szánt termékeket elkészíteni tanítványai és segédei közreműködésével. Botticelli műhelye a többi itáliai reneszánsz festőközponthoz hasonlóan folyton új ötletekkel kísérletezett, fontos képzési központnak számított.
Botticelli jövőre világrekorder lehet
További 15. századi mesterek, például Verrocchio vagy Fra Filippo Lippi alkotásaival is találkozhatunk a kiállításon. Laurence Kanter, a Yale Egyetem galériájának vezető kurátora szerint a rendezvény egészen új, nagyon izgalmas szempontból láttatja majd Botticelli munkásságát.
Nem volt biztos benne, mégis több mint 400 milliót fizetett a festményért
Vajon tényleg Raffaello és követői képét árverezték el Bécsben? A szakértő szerint pro és kontra érveket mind fel lehet sorakoztatni.
Kapcsolódó cikk
Jövő januárban kerül kalapács alá New Yorkban a Sotheby’s-nél a Fiatal férfi köralakú szentképpel című festményritkaság. A kép 80 millió dolláros becsült értéke rekordnak számít a klasszikus festészetben, és a licitálás során akár el is hódíthatja a Salvator Munditól a világ legdrágább képe titulust.