Yinka Shonibare, neves képzőművész lesz az alkotó
Leeds-ben a város emlékművet állít David Oluwale-nak, a ’60-as években elhíresült színesbőrű áldozatnak, akinek neve Nagy-Britanniában eggyé vált a rendszerszintű rendőri erőszakkal, írja a The Guardian.
Az „illő megemlékezés” szobrát a 2004-ben Turner-díjra jelölt brit-nigériai képzőművész, Yinka Shonibare fogja elkészíteni, aki gyakran választja témájául az önazonosságot és a gyarmatosító múltat.
Egy hétköznapi emberhez méltó emlékmű lesz, aki rendkívüli hagyatékot bízott az utókorra. Remélem, hogy az emberek tanulnak a történelemből, és nem követik el ugyanazokat a hibákat
– mondta az alkotó a város sötét múltjára emlékeztető szobor tervéről.
Az emlékmű ötletét már 2007-ben felvetette a városi tanácsnak a David Oluwale Emléktársaság, amely azt állítja, hogy Leeds város felelőssége, hogy levonja a tanulságot és erőt merítsen Oluwale történetéből.
A The Guardianig jutott a budapesti Black Lives Matter-szobor híre, amit a kormány emelt belpolitikai üggyé
Ha mégis ledöntenék a szobrát, az arról készült videófelvételeket is felhasználná.
Kapcsolódó cikk
Oluwale az 1949-ben érkezett Nagy-Britanniába Nigériából egy teherszállító hajón elrejtőzve. Egy hónapot börtönben töltött, majd Leeds-be ment és különféle munkákat vállalt. Ismételten börtönbe került, majd pedig nyolc éven át elmegyógyintézetben kezelték hallucinációi miatt. Miután kiengedték, nem tudta eltartani magát, az utcára került, és hajléktalanként több alkalommal is vegzálta a leeds-i rendőrség. Holttestét 1969-ben találták meg az Aire folyóban. Halálának pontos körülményei nem ismertek, de két tanú egymástól függetlenül azt vallotta, hogy a rendőrök üldözték a férfit.
Esete a brit rendőrség történetének egyik leghíresebb peréhez vezetett, amelyben a két vádlott rendőrt letöltendő börtönbüntetésre ítélték. A korszakos döntés óta nem született olyan ítélet, amely az őrizetben lévő személy halála miatt a rendőrök bűnösségét mondta volna ki.
Szeretném, ha a szobor arra emlékeztetné az embereket, hogy multikulturális társadalomban élünk, és a sokszínűség érték. Az embereknek nincs szüksége sok mindenre: legyen munkájuk, és részesüljenek egyenlő bánásmódban. Mindössze ennyi kell, márpedig ez nem olyan sok
– mondta Shonibare.
Több művészeti alkotás is őrzi Oluwale emlékét
Nem a szobor lesz az első műalkotás, amely Oluwale történetét megőrzi. Kester Aspden The Hounding of David Oluwale (David Oluwale üldözése) címmel könyvet írt, amelyet 2009-ben színpadra alkalmaztak Leeds-ben.
A Black Lives Matter hatására fekete írókat díjaztak, először a Brit Könyvdíj történetében
Eljött a változás szele a brit könyviparban.
Kapcsolódó cikk
Shonibare munkája már a leeds-i városközpont új parkjába kerül, és várhatóan 2023-ban avatják fel. Az önkormányzat belső vizsgálat keretében számba vette a városi szobrokat és műemlékeket, és ezek esetleges rabszolgatartáshoz kötődő múltját a Black Lives Matter mozgalom tavalyi tüntetései után. Az Oluwale-szobor felállítását a jelentés a kiemelten ajánlott fejlesztések közé sorolja.
Judith Blake, a városi tanács vezetője elmondta, hogy Oluwale öröksége mindig az erő és büszkeség forrása lesz azok számára, akik azon dolgoznak, hogy Leeds mindenkit örömmel fogadjon.
Amerika, szobordöntések után: a falfestményekkel mi legyen?
Ideiglenes lefüggönyzés, ellenfreskó, vizsgálóbizottság az eddigi megoldások között.
Kapcsolódó cikk
Tavaly két fontos társadalmi témának emléket állító szobor is elkészült, a végeredmény azonban mindkét esetben vegyes fogadtatásra talált. New Yorkban felállították a #MeToo mozgalom emlékszobrát. Sok év civil adománygyűjtés után Londonban szobrot kapott az első feminista, Mary Wollstonecraft is. A BBC tavaly nyáron jelentette be, filmet forgatnak Anthony Walkerről, a rasszista támadásban elhunyt fiatalember elképzelt életéről.