Két diáklány felismerte a problémát – kimaradak a női filozófusok a szakirodalomból –, kötetük, a The Philosopher Queens hiánypótló ismeretterjesztő kiadvány nemzetközi szinten is.

Tudós nők

Számos jó gyakorlatot láthattunk már a női szolidaritásról, nők által indított kezdeményezésekről, projektekről, amelyben nők nőtársaik eredményeit ismertetik, tudatosítják a nagyközönség körében. Rihanna korunk globális kultúrájára, a legnagyobb hatást gyakorló nőkről magazint adott ki. Készült kártyajáték a tudomány, kultúra és aktivizmus területén legkiválóbb nőkről és egy illusztrátor segítségével megismerhettük a leghíresebb iráni hölgyeket.

Filozofus Nok Konyv
Rachel Weisz Hüpatia Szerepében Az Agora Című Filmben / Fotó: Allstar/Mod Producciones

Most itt egy újabb kezdeményezés: két filozófiaszakos lány nemrég könyvet írt a történelem elfeledett női filozófusairól, miután felismerték, hogy a legtöbb tankönyvből és ismeretterjesztő irodalomból kimaradtak a nők, írja a The Guardian.

Fekete angliai írónők vezetik a brit könyvpiac eladási listáit

Az Amerikában George Floyd halála után kirobbant antirasszista tüntetéshullám fókuszba állította a színes bőrű művészeket, akik nyíltan elkezdtek beszélni problémáikról. Arról már beszámoltunk, hogy a fekete könyvszerzők kevesebb előleget kapnak a kiadóktól fehér kollégáiknál. Most, hogy egy új helyzet állt elő a brit könyvpiac színterén, további problémákra is fény derült.

Rebecca Buxtonnak és Lisa Whitingnek akkor jutott az eszébe a The Philosopher Queens (A filozófus királynők) című kötet ötlete, amikor kerestek, de nem találtak szakirodalmat a világ legkiválóbb női gondolkodóiról.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Találtunk viszont egy The Great Philosophers (Nagy filozófusok) című könyvet, amelyben minden egyes, férfiak által megírt fejezet egy-egy tudós férfiról szólt. Ez teljesen megszokott, lévén, hogy a legtöbb közismert filozófus férfi volt. A. C. Grayling nemrégiben megjelent The History of Philosophy (Filozófiatörténet) című kötetében sem találtunk egyetlen nőt sem. Mindössze három és fél oldalt szánt a feminista filozófiának, amelyben egyetlen filozófusnőt említ meg név szerint[/perfectpullquote]

– mondta Buxton. Szerinte ez nem azért van így, mert ne lennének ismert női filozófusok. Példaként Alexandriai Hüpatiát említi, aki közismert matematikus, csillagász és filozófus is volt a maga korában. Politikusok kérték ki a tanácsait, és egyszerűen csak A Filozófusként emlegették. Mary Astellt pedig a 17. századból az egyik legelső feminista gondolkodónak tartják. A tavaly elhunyt Heller Ágnes szintén világhírű gondolkodó volt.

Miért maradtak ki a nők eddig a filozófiakönyvekből?

A válasz általában a következő: nem voltak elég nagy hatású tudósok, nem alkottak elég maradandót ahhoz, hogy bekerüljenek a férfi kollégáik közé. A női filozófusokról szóló kevés tanulmány is elsősorban a tudományos közönséget szólítja meg. Buxton és Whiting ezért elhatározták, hogy a The Great Philosophers mintájára elkészítik a női filozófusok kötetét. Közösségi finanszírozással egy hónap alatt összegyűlt a kiadáshoz szükséges összeg, és hamarosan öt idegen nyelven – magyarul egyelőre nem – is megjelenik külföldi kiadók révén.

Így harcolnak a palesztin nők az egyenjogúságért – Vélemény

„Majd akkor válunk valódi nemzetté, ha versbe foglalhatjuk a női test szépségét” ( Mahmud Darwish palesztin költő) Az utóbbi hónapokban mind az izraeli, mind a palesztin közvéleményt jelentős mértékben meghatározta a női jogok kérdése. Az ügy mélységesen tragikus apropója egy huszonegy éves betlehemi lány brutális meggyilkolása volt.

A nagyközönségnek szóló ismeretterjesztő kötetben Mary Wollstonecraftról, Simone de Beauvoir-ról, Ban Zhaóról, a híres kínai történészről, valamint Angela Davis politikai aktivistáról is olvashatunk.

[perfectpullquote align=”left” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Oda kell figyelnünk azokra is, akikről megfeledkezett a történelem. Ezen nőknek mind nagyszerű gondolataik voltak, amelyek hatással voltak mindarra, ahogyan ma látjuk a világot. Például Angela Davis 1981-ben megjelent Women, Race and Class (Nők, faj, osztály) című könyve sosem volt aktuálisabb, mint ma. A könyve nagyban segít megérteni azt, ami manapság történik, és sokkal több figyelmet érdemelnie[/perfectpullquote]

– jelentette ki Buxton.

Top sztorik a rovatból

Ez is érdekelhet

Qatar-WC

Hogyan fogadjunk a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra

Már majdnem itt az ideje a világ legrangosabb tornájának – a 2022-es labdarúgó-világbajnokságnak. Az idei év sok újítással jár. Az egyik az, hogy ez az első alkalom, hogy egy közel-keleti ország ad otthont a világbajnokságnak.

alvás pihentető alvás tippek alváshoz egészséges alvás egészséges életmód

Ezeket edd, és ezeket kerüld, ha nem tudsz aludni

Jó alvás nélkül nincsenek jó nappalaink, de még rosszabb, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek sem. Sokan szenvednek kialvatlanságban anélkül, hogy foglalkoznának vele, pedig komoly következményei lehetnek, ha hosszútávon nem tudunk megfelelően pihenni.

betegség hírességek hírességek betegségei maria cross halle berry lil wayne tom hanks toni braxton catherine zeta-jones 4

Hírességek, akik krónikus betegséggel élnek

A betegség nem válogat. A következő sztárok mind megvívták a maguk harcát különböző egészségi problémákkal és saját példájukon keresztül bebizonyították, hogy krónikus betegségekkel is lehet együtt élni, mégpedig boldog életet.

liszt gluténmentes liszt liszt fajták liszt típusok zabliszt rizsliszt csicseriborsó liszt kókuszliszt

Ezek a gluténmentes lisztek, ha alternatívákat keresel

A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak.