A brit kulturális élet nyílt levélben biztosítja támogatásukról a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatóit. A britek mellett más nemzetiségű ismert emberek is kiálltak, mint az ausztrál Cate Blanchett vagy a francia Eva Green.
Nemzetközivé duzzadt az SZFE-ügy
Miután Vidnyánszky Attila lett a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) alapítványát fenntartó kuratórium elnöke, számos tüntetés – versfelolvasóstól kezdve élőláncosig – mellett több hazai ismert ember, intézmény és egyesület is támogatásáról biztosította az SZFE hallgatóit. Noha ez aligha hatja meg Vidnyánszkyt a nyilvánosságban adott nyilatkozataiból kiindulva: azt is mondta, az egyetemük mellett kiálló diákok mindössze a politikai pártok eszközei.
Azonban múlt hét szombaton Mundruczó Kornél rendező a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál – új filmje, a Pieces of a Woman versenyez a rendezvényen – sajtótájékoztatóján #FreeSZFE feliratú pólóban jelent meg Petrányi Viktória (producer) és Wéber Kata (forgatókönyvíró) társaságában. A szintén Velencében, a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre filmjükkel versenyző Horváth Lili rendező és Stork Natasa színésznő – akik az egyetem volt hallgatói – is hasonló öltözetben állt a világsajtó elé.
A győri Fidesz Facebookon viszont “hányás” szöveggel osztotta meg a Mandiner erről szóló hírét, ám később ezt törölték. Érdekesség, hogy a Fidesz győri választókerületi elnöke Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő, aki egyben az Országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke.
Cate Blanchett-től Helen Mirrenen át Eva Greenig
A 2020-as Velencei Nemetközi Filmfesztivál nemzetközi zsűrijének elnöke Cate Blanchett kétszeres Oscar-díjas és háromszoros Golden Globe-díjas színésznő. Ezt idén januárban jelentették be Velencében, akkor még nem sejtve, hogy sanszos, hogy elmaradhat a rendezvény. Áprilisban azt közölték a szervezők, nem akarják átterelni online térbe, júniusban pedig meg is hozták a döntést: kevesebb részvétellel, de megtartják normál keretek között.
Így tehát nem kellett messze mennie a nemzetközi zsűri elnökének, Blanchettnek, hogy halljon a Magyarországon zajló eseményekről.
A HVG úgy tudja, hamarosan a brit újságolvasók elé kerül az a levél, amelyet a brit kulturális- és közélet képviselői írtak alá a Színház- és Filmművészeti Egyetem „hiteles vezetése” melletti kiállásként. A levélben sorra veszik a SZFE átalakításainak az állomásait, az új kuratórium kinevezésétől a szenátus lemondásáig, illetve az egyetem elfoglalásáig.
SZFE-charta: Ezt a szöveget adták kézről kézre az élőláncos tüntetésen
Eljutott a Parlamentet őrző oroszlánhoz a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatóinak chartája. (A tüntetésről szóló beszámolónkat itt olvashatod.) A demonstráció célja, hogy ezzel álljanak ki az egyetem mellett, ami a hallgatók és tanárok szerint teljesen elvesztette az autonómiáját Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnöknek való kinevezése óta. A demonstráción az egyetem chartáját eljuttatták a Parlamentbe.
A levélben azt írják, az SZFE átalakítása része egy olyan kultúrharcnak, amelyen keresztül a kulturális szférát és az intézményeket megpróbálják megfosztani az autonómiájuktól. A levél végén azt kérik a magyar kormánytól, hogy állítsa vissza az SZFE intellektuális és vezetői autonómiáját, amely szerintük létfontosságú a művészi kreativitás, az akadémiai kutatás és oktatás tekintetében.
Mucsi Zoltán: Kiver a víz, amikor a kultúrában is karaktergyilkossággal intéznek ügyeket
„Szemernyi bölcsesség” sincs a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) ügyének a kezelésében Mucsi Zoltán szerint. A Válasz Online-nak adott interjúban elismerte, hogy nyilván van hiba abban, ahogy a Színművészeti működik, és nincs helyzet, amelyen ne lehetne javítani, de “ez a mód viszont, hogy le sem ülnek a Színművészeti vezetésével, hogy semmilyen egyeztetés nincs, az példátlan.
Az aláírók között van a már említett Blanchett, a fotóval is kiálló Salman Rushdie író, az Oscar-díjas Eddie Redmayne (A mindenség elmélete, 2015), szintén Oscar-díjas Helen Mirren (A királynő, 2006), a Pulitzer-díjas The Amazing Adventures of Kavalier and Clay könyv írója, Michael Chabon, az Oscar-díjas Pawel Pawlikowski rendező (Ida, 2015) és a kétszeres Tony-díjas Peter Brook színház- és filmrendező (Marat/Sade, 1966 és a Szentivánéji álom, 1971) is.
Noha nem a nyílt levél aláírói között vannak, de kiállt az Oscar-díjas Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire – A nagy hátraarc, 1977) és Eva Green színésznő-modell is az SZFE mellett, aki leginkább az első nagyjátékfilmjéből, az Álmodozók Isabelle karakterével azonosítanak.
Mind a ketten egy-egy fotóval tették mindezt. Utóbbi ráadásul Fliegauf Benedek Balázs Béla-díjas filmrendezőnek küldte el a fotót, amit aztán Fliegauf a Facebook-oldalán osztott meg. Az Oscar-jelölt Testről és lélekről rendezője, Enyedi Ildikó megköszönte Eva Green támogatását Fliegauf posztja alatt.
Az aláírók listája:
Adam Low – rendező
Akram Khan – táncos, koreográfus
Ayelet Waldman – író
Augustus Casely-Hayford – történész, kurátor
Caryl Churchill – drámaíró
Cate Blanchett – színész
Chris Smith – politikus, egyetemi tanár
Christi Puiu – filmrendező
Colm Toibin – regényíró
David Edgar – drámaíró
David Gothard – színházigazgató
David Hare – drámaíró
David Lan – producer, szerző
Eddie Redmayne – színész
Eric Schlosser – író
Helen Mirren – színész
Joe Wright – filrendező
Jude Kelly – fesztiváligazgató
Juliet Stephenson – színész
Marie-Helene Estienne – színházigazgató
Nicholas Hytner – színházigazgató
Martin Sherman – drámaíró
Matthew Lopez – drámaíró
Michael Chabon – író
Nico Muhly – zeneszerző
Paul Mason – író
Pawel Pawlikowski – filmrendező
Peter Brook – színházi és filmrendező
Philip Pullman – író
Richard Eyre – színházi és filmrendező
Roger Michell – filmrendező
Salman Rushdie – író
Stephane Braunschweig – színházigazgató
Stephen Daldry – színházi és filmrendező
Stephen Frears – filmrendező
Tracey Seaward – filmproducer