Végveszélyben lévő örökségeink
Sajnos csak az elmúlt néhány évben számos természeti és kulturális érték pusztult el emberi tevékenység vagy környezeti hatások miatt.
A legnagyobb európai műemlékvédelmi szervezet, az Europa Nostra közzétette, hogy mely 12 európai kulturális emlékhely létét fenyegeti leginkább a pusztulás, írja a The Art Newspaper. Ebből a 12 műemlékből választják ki 2021-ben a hét leginkább veszélyeztetett kulturális örökséget. Mindegyik műemlék tanulságos tragédiája mögött a modern társadalmi tendenciák egy-egy összetevője, történése fedezhető fel.
A Saint Denis-i templom Franciaország Pas de Calais megyéjében az európai egyházi közösségek hanyatlása miatt pusztul: nincs elég hívő, akik anyagilag támogassák és fenntartsák az egyházi épületeket.
Az egyik legszebb 17. századi velencei barokk palota, a Ca’ Zenobio 1997 óta gazdátlanul áll, miután az örmény szerzetesrend 120 év után elhagyta az épületet a Közel-Keleten történő keresztényüldözéssel összefüggésben.
A Sagrada Familia 136 évvel az alapkőletétel után kap építési engedélyt
Igen, jól olvasod: 136 évvel később, az alapkőletétel után.
Kapcsolódó cikk
A görög kormány az Égei-tenger öt kis szigetének területén szélerőmű-parkot kíván létrehozni. Az achensee-i fogaskerekű kisvasút, amelyet még az eredeti, 1889-ben készült gőzgép működtet, a koronavírus-járvány miatt, a turizmus teljes leállása következtében csődbe ment.
A fentieken túl a további nyolc műemléket is az Europa Nostra helyi szervezetei vagy egyéb állami vagy civil kulturális szervezetek javasolták. Az Europa Nostra nem tudja megmenteni ezeket a helyeket, mindössze annyit tehet, hogy felhívja rájuk a figyelmet. Partnere, az Európai Beruházási Bank Intézete révén felkeresik a helyszíneket, hogy szakértői felméréseket és költségvetés-tervezetet készítsenek a felújításhoz, amelyet aztán átadnak a helyi illetékesek szerveknek és a médiának.
Nem tudnak mindent megmenteni
A 2013-ban elindított kárfelmérő program egyik sikertörténete a szecessziós stílusban épült szabadkai zsinagóga, amelynek felújítását a magyar kormány, a brit Headley Trust alapítvány és a szabadkai önkormányzat közösen finanszírozza.
A szervezet ugyanakkor elismeri, hogy például a törökországi Hasankeyf ókori műemlékvárosának elárasztását és az Ilisu gát építését nem tudták megakadályozni. A velencei lagúnákat az Europa Nostra 2016-ban minősítette különösen veszélyeztetett területnek.
A Szent György-szobor restaurálását kérte a plébánia, de a dilettáns művész bohócot csinált belőle
Az ügyészséghez fordul a spanyol restaurátorok szövetsége (Acre) egy 16. századi műemlékszobor engedély nélkül végzett és elrontott felújítása miatt.
Kapcsolódó cikk
A 2019-es Világörökség Bizottság ülésén az Europa Nostra főtitkára, Sneška Quaedvlieg-Mihailović felszólalásában alaposan beolvasott az UNESCO-nak. Szégyenletesnek nevezte, hogy tehetetlenül nézik a pusztulást – vagy a pusztítást, mint Prága történelmi belvárosának panorámáját agyonvágó felhőkarcolók építését, és nem képesek megfelelni azoknak a céloknak sem, amelyekért megalapították.
A Notre-Dame székesegyház leégése után 2019 tavaszán a francia kormány kezdeményezett egy szorosabb együttműködést a legfontosabb európai örökségek védelmében.
Friss levegőhöz jut Tutanhamon fáraó sírkamrája
A páratartalom és a por csökkentése elérése miatt különleges berendezéssel bővítették a sírkamrát.
Kapcsolódó cikk
Az Europa Nostra idén három magyar projektet is díjazott.
A 12 leginkább veszélyeztetett kulturális műemlék Európában:
- Achensee-i fogaskerekű gőzmozdony (Ausztria, Tirol)
- Szófiai Modern Színház (Bulgária)
- Zágrábi Mirogoj temető (Horvátország)
- Saint-Denis templon (Franciaország, Hauts-de-France)
- Narikala erőd (Grúzia, Tbiliszi)
- a kölni zöldgyűrű (Németország)
- Öt égei-tengeri sziget (Görögország)
- Giusti-kert (Olaszország, Verona)
- Ca’ Zenobio (Olaszország, Velence)
- Dečani Monostor (Koszovó)
- Főposta épülete (Észak-Macedónia, Skopje)
- San Juan de Socueva kápolna és remetelak (Spanyolország, Cantabria)