kirakART – Kortárs előadóművészeti hétvége Budapest kirakataiban
Június első hétvégéjén megelevenednek Budapest kirakatai.
Június első hétvégéjén megelevenednek Budapest kirakatai.
Minden műfaj képviselteti magát: lesz kirakatszínház, újcirkusz, kortárstánc, performansz, installáció, minikoncert, felolvasás, storytelling, egyperces jelenet, fotó- és plakátkiállítás, irodalom, jelmezbemutató, valamint több gyerekprogram és bábszínház is.
Az Orbán-kormány támogatása nélkül valósul meg.
A díjátadó műsorvezetője Ladányi Andrea Kossuth-díjas táncművész volt, a díjakat Marozsán Erika színművész, Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerző, valamint a Halász-kuratórium tagjai adták át.
Foglalj helyet a Trafó virtuális nézőterén!
A megállapodás 2024. december 31-ig szól.
Régi motorosok, friss tehetségek mutatják meg a Trafó színpadán, miért örvend több mint tíz éve töretlen népszerűségnek az Amerikából indult modern előadóművészeti verseny, a slam poetry.
Találj ki egy képzeletbeli személyt, aki megfigyelhet téged! Nyomozz utána!
A kuratórium is bővült két személlyel.
Hogy lehet feldolgozni egy szeretett ember halálos betegségét? Miként tűnik el az élet érzékelésének képessége?
Az újdonságok, és a különlegességek iránt igazán fogékony, vájtfülű közönségnek idén ősszel is jó dolga volt az UH fesztivállal.
A Trafó pontosan 20 éve nem állt le egy pillanatra sem. Akárcsak egy perpetuum mobile, a ház állandó mozgásban van. A születésnapi évad megmozdulásai is előremutatóak, különleges találkozásokat ígérnek.
CONNECTIONS: Mennyire tudunk közel kerülni egymáshoz és önmagunkhoz a technológia révén? Egyáltalán tudunk-e? Közelebb hoznak vagy eltávolítanak bennünket egymástól a digitális eszközök? Hogyan viszonyul a néző, a befogadó a technika uralta performanszokhoz?
Anne Teresa De Keersmaeker, a kortárstánc úttörő nagyasszonya és Salva Sanchis koreográfus közös munkája az A Love Supreme érkezik ezúttal Budapestre.
“Játékosság – talán ez a legjobb szó, mellyel tömören le lehet festeni a Tünet Együttes összművészeti alkotását, melyben a fény, a zene, a képzőművészet és a tánc végre valóban kiegészíti és kiteljesíti egymást” – véli Antal Klaudia, dramaturg.
Tóth Kinga író-költő-műfordító a totális szabadsággal, összművészetiségre való igénnyel alkotó művész. A Trafó vendégeként szövegeit intermediális (vizuális-hang-videó) performanszokkal mutatja be.
Ki vagyok én? Számítok egyáltalán? Szükségem van erre? Jó nekem ez így? Én önmagam vagyok? Kritika a Je suis Amphitryon előadásról.
Az eddig megjelent drámái, három verseskötete és számos színpadi szövege után megjelent Závada Péter legújabb, Je suis Amphitryon című drámája. A ContextUs második születésnapja alkalmából, kötetbemutató-jelleggel erről a szövegről és az ebből készülő előadásról beszélgettünk Petivel, valamint arról, hogy mit gondol a kortárs magyar színházról.
A David Bowie-val és Frank Zappával is fellépő, a La La La Human Steps csodálatos, szőke világsztárja mára 60 éves. A mindig megújulni kész, androgün alkatú amazon, Louise Lecavalier érkezik a Trafóba a Battleground előadásával.
A fiatal kora ellenére nemzetközileg elismert román író, rendező, színész, Gianina Cărbunariu színházát a nyers erő, a lázadás és a kiábrándultság jellemzik.
Fülöp László koreográfus ezúttal három teljesen különböző férfikaraktert állít előadásának középpontjába. A felütés mesei: három fiú, Déri András, Várnagy Kristóf és Kelemen Patrik elindul vadászni, de mire vagy kire vadásznak ott, ahol csak ők hárman vannak? Önmagukra? Egymásra? Tévedni nem lehet. Vagy legalábbis veszélyes.
Ez a kérdés konkrétan elhangzik a Trafóban a Finn Nemzeti Színház bemutatja: Just filming című előadáson. Nem, nem pornó darabról van szó! Noha a meztelenkedés, az intim kapcsolódás és a testbeszéd különböző megnyilvánulási formái meghatározóak a produkcióban.
Március 18-án láthatta a közönség a Trafóban – a tájékoztató szerint, sajnos, utoljára – a Compagnie Pál Frenák Fiúk című előadását. Nagy hatást tett rám a dara.
Tesztelhettük három zenész segítségével, az elektronikus zene kínálta lehetőségeket. Képleteik: rengeteg effekt, dobhártyaszaggató basszusok, és irdatlan mennyiségű pörgés. Ha mindezt összekeverjük, megkapjuk az Electrify vol. 15-t. A
Az Electrify 15. felvonásánának főszereplői igazán egyedi zenei projektek előadói: James Ferraro, Lolina és a Phase Alternating Line érkezik a Trafóba.
A blues és a klasszikus rock egy színpadon, a Trafóban. A Zanzinger és a Deep Glaze is fellép, mi pedig egy páros belépővel jutalmazunk meg.
Az Atmo társasjáték konzolját kipróbálva az újévet láthatatlan játékbuborékok, valós és virtuális valóságok között kezdhetjük.
Szerb Antal: Utas és holdvilág című regénye alapján készült a TÁP Színház 330 perces, kétszünetes monstrum műve, playback előadása. Az elmesélt történet intelligens szövege már önmagában is elgondolkodtató és felettébb olvasmányos.
Rehad Desai, az Emmy-díjas Sortűz a tüntetőkre (Miners shot down) dokumentumfilm rendezőjével beszélgettünk a film vetítése előtt a 14. Verzió dokumentumfilm fesztivál keretén belül, a Trafóban. A filmrendezőt roppantul kiváncsi és beszédes embernek ismertem meg. Elmesélte, mikor járt legutoljára Budapesten, a fürdők felől is érdeklődött. Rehad Desai egy élő történelemkönyv. Édesapja a dél-afrikai Színesbőrű Népkongresszus Alelnöke volt, mielőtt elhagyta volna az országot a korai ’60-as években. Rehad Desai 27 különböző nemzetközi díjat nyert.
A Budapest Kortárstánc Főiskola táncosai ismét betáncolják a Trafó összes terét. A főiskola növendékei rendszerint a karácsony előtti napokban és az évad végén mutatják be legújabb táncaikat a Kortárs Művészetek Házában. A diákok saját utakat járnak be, lépésről-lépésre haladnak önmaguk feltérképezésének, megismerésének útján.
“Tájékozódjunk, vitatkozzunk, tartsuk tiszteletben a sokszínűséget és segítsünk a rászorulóknak.” – erről szól az idei Verzió fesztivál.
Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 44 országból 99 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.
Horváth Kristóf aka Színész Bob szájából mára már szállóigévé vált a slam poetry (egyik) definíciója: három perc szabadság. A hatodik Slam Poetry OB keretein belül
A Proton Színház bemutatja: 1 link. A magyar irodalom első online regénye a közönségtől és a zsűritől egyaránt első díjat nyert a Magvető Kiadó és az Origó 2001-es pályázatán.
Négy gyerek álomvilágára nyit kaput az Átváltozó Egyesület 4 Dimenzió című játékkísérlete. Egymással összekapcsolódó univerzumok tárulnak fel, melyekben jó, rossz és semleges szereplők alakítják a játékosok pályáit. A játék folyamatosan változtatja formáját: az egyik pillanatban kalandpálya, a következőben vetélkedő; vagy éppen szerencsejátékká transzformálódik a furcsa dimenzió.
Kristóf Krisztián első nagyobb léptékű önálló kiállításán installációk, objektek, több nézőpontú videóművek taszítják a szemlélődőt álom és ébrenlét közötti állapotba, de olyan eszközökkel is megismerkedhetnek az érdeklődők, amelyekkel a valóság eltorzulása is mérhetővé válik.
Kísérlet, illúzió, vándorló nézőkkel és transzba esett alkotókkal április 26-án a Trafóban. Teho Teardo és MP5, Vadas Zsófia Tamara és Gryllus Ábris, valamint az Implausible Works szerepelnek a Trafó új, XXS elnevezésű sorozatának első állomásán. Műfaji kereteket maguk mögött hagyó rövid produkciók, fantazmagória, 21. századi rituálé és megvalósuló fikció.
A tizenharmadik Electrify ismét a kortárs zene úttörőit hozza Budapestre, a főszerep pedig ezúttal a gitárközpontú, hipnotikus hangzású zenekaroké.
Második alkalommal rendezik meg a Riders on the Mall elevezésű nemzetközi audiovizuális művészeti találkozót.
Fényfestés épületre, üvegre és mohára – a Trafó smART! XTRA sorozatának márciusi kiadásában a vj-technikák egyedi felhasználásai kerülnek középpontba. Három elismert magyar művész és egy holland alkotó mutatják be a terület alkalmazott művészeti lehetőségeit.
Hangművészet, grafikai tervezés, irodalom és zene találkozik Kele Fodor Ákos Echolália című munkájában. A szövegekhez vizuális művek és egy vinyl lemez is társul, utóbbi Modeo (Sándor Máté) irodalomközpontú hangművészeti alkotása. Az Echoláliát március 3-án mutatják be a Trafóban az alkotók, akiket Pálos Máté filmesztéta kérdez a projektről.
Konceptuális popzene csiklóról, vérről és vámpírokról, queer fekete zene Elvis államából és az újgeneráció hipervalóságának hangja Székesfehérvárról.
Egyik kedvenc budapesti helyünk, a Trafó a hónap utolsó napját egy érdekes előadással zárja le, amelyben a térmanipuláció és a fényzsonglőrködés jut kitüntetett szerephez.
A Trafó a hónap végére is különleges programmal készül az odalátogatók számára: egy nemzetközi fesztiválsiker, A te országod érkezik a színpadjára, amely a hatalmas népszerűség előtt a Trafó közönsége láthatott először.
A Nemzeti TÁP színház február 20-a után újból tiszteletét teszi a Trafó House színpadán. A társulat visszatérővendég a Liliom utcai helyszínnek.
Február 9-én és 10-én a Trafóba egy tébolyult, túlfűtött táncelőadás érkezik: Anton Lachky Mellékhatások című koreográfiája.
Idén is útjára indult a NextFeszt, amelynek a Trafó House ad otthont. Január 14-én igen releváns témát boncolgatott a fesztivál: minek a múlt?
Boldog tudatlanság vagy húsba vágó valóság? A STEREO Akt utópiája e két végpont közti dilemmát mutatja be sci-fi hangulatú színházi előadásában. 2021 Magyarországának legnézettebb talkshowjából
Január 11. és 27. között kerül megrendezésre a Trafó Kortárs Művészetek Házában a Nextfeszt, amelynek keretében fiatal alkotókkal találkozhatunk, akik művészetük témájául a jövőt választották.
Hogyan reflektál a kortárs művészet a televízió és az internet rohamos fejlődésének kellős közepén a közéletre? Miként tud kritikai eszközként hatni és vitákat elindítani egy-egy ready made? Radovan Čerevka szlovák kortárs művész megkísérli ezt a nem mindennapi kommunikációt nonkonformista infografikái és installációi, makettjei segítségével.